logo
Eco Chem

Olej parafinowy – poznaj uniwersalny preparat z wieloma zastosowaniami

parafina

Olej parafinowy, czyli tak zwana parafina, to powszechnie znana substancja, która ma szereg zastosowań. Większość osób kojarzy ją z produktami kosmetycznymi i farmaceutycznymi, ale nie są to jedyne branże, w których korzysta się z oleju mineralnego. Zastanawiasz się, gdzie jeszcze można użyć parafiny? Czy czyszczenie i konserwacja maszyn z wykorzystaniem tego produktu to dobry pomysł? Przeczytaj nasz artykuł.

 

Czym jest olej parafinowy?

Olej parafinowy to mieszanina alkanów, czyli łańcuchowych węglowodorów nasyconych. Pozyskiwany jest w procesie destylacji ropy naftowej, który polega na oddzieleniu od siebie poszczególnych frakcji różniących się od siebie temperaturą wrzenia. Produktem otrzymywanym w wyniku tego działania jest ciekła parafina, której cechami charakterystycznymi są:

  • bezbarwność,

  • bezwonność,

  • brak smaku,

  • oleistość.

W jakich branżach stosuje się parafinę?

Olej parafinowy, z racji swoich uniwersalnych właściwości, znalazł szerokie zastosowanie w wielu branżach. Używa się go między innymi w przemyśle:

  • chemicznym – przy produkcji tworzyw sztucznych,

  • kosmetycznym – jako składnik produktów takich jak kremy, balsamy, oliwki itp.,

  • farmaceutycznym – jako składnik leków,

  • spożywczym – do smarowania maszyn w branży piekarniczej czy opakowaniowej,

  • drzewnym – do konserwacji elementów drewnianych,

  • tekstylnym – przy produkcji tkanin.

Przemysł kosmetyczny

Większość osób kojarzy parafinę głównie z branżą kosmetyczną. Jest to popularny składnik kosmetyków mających za zadanie zabezpieczyć i natłuścić skórę. Wynika to z właściwości oleju parafinowego, którego nasza skóra nie wchłania. Parafina zostaje na powierzchni, tworząc warstwę okluzyjną, która jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla naskórka. Dzięki niej nie musimy się martwić o utratę nawilżenia. Warto jednak wspomnieć, że na parafinę w produktach do twarzy powinny uważać osoby, które mają cerę skłonną do zapychania.

Olej parafinowy sprawdza się świetnie nie tylko w balsamach, olejkach i kremach, lecz także w specjalnych preparatach służących zmiękczeniu oraz zregenerowaniu skóry dłoni i stóp. To jednak nie koniec – parafina działa rewelacyjnie również jako środek do oczyszczania uszu.

Olej parafinowy w lecznictwie

Z właściwości parafiny ochoczo korzysta się także w przemyśle farmaceutycznym. Olej parafinowy sprawdza się zarówno w przypadku preparatów na problemy skórne, np. łagodzących objawy atopowego zapalenia skóry, które wymagają wprowadzenia specjalistycznej pielęgnacji, jak i środków stosowanych w przypadku problemów z układem pokarmowym, takich jak zaparcia.

 

olej-parafinowy

Branża przemysłowa

Olej parafinowy znalazł szerokie zastosowanie również w branży przemysłowej. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest natłuszczenie, nadanie poślizgu lub dodatkowa ochrona, stosuje się ciekłą parafinę. Jest substancją neutralną chemicznie. Dzięki temu, że nie ma ona ani smaku, ani zapachu. Bez obaw może być używana podczas czyszczenia i konserwacji różnego rodzaju maszyn, także tych, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Ciekła parafina doskonale sprawdzi się w usuwaniu zabrudzeń. Zadba też o sprzęt, odpowiednio go natłuszczając. Z pewnością pomoże również rozwiązać problem słabej przyczepności elementów metalowych czy gumowych. Oleju parafinowego możesz użyć na wiele różnych sposobów!

Idealny środek smarny

Parafina wykorzystywana w przemyśle to przede wszystkim doskonały środek smarny. Wiele maszyn, których używa się w fabrykach lub miejscach pracy, może ulec uszkodzeniu lub zużyciu. Olej parafinowy potrafi rozwiązać większość problemów z tarciem. Wystarczy niewielką ilością ciekłej parafiny posmarować obszary, które są najbardziej eksploatowane. Po kilku chwilach powinno być widać zauważalną różnicę w działaniu sprzętu.

Regularne stosowanie parafiny jako smaru pozwala zwiększyć płynność maszyn i wpłynąć na ich efektywność. Warto więc wyposażyć się w nią w swoim zakładzie pracy jak najszybciej, aby zawsze była pod ręką.

Najwyższej jakości olej parafinowy? Tylko od Ecochemical

Jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz mógł kupić olej parafinowy wysokiej jakości w rozsądnej cenie, wybierz Ecochemical. To uznana marka oferująca chemię techniczną z błyskawiczną dostawą prosto pod Twoje drzwi. Sprawdź już dziś naszą bogatą ofertę profesjonalnych produktów!

Ecochemical informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij