logo
Eco Chem

Oznaczenia na preparatach chemicznych – co należy wiedzieć?

oznaczenia-chemiczne

Czynności takie jak czyszczenie i konserwacja mogą się wydawać prozaiczne, ale w praktyce niewłaściwe użycie środków czyszczących może prowadzić do groźnych sytuacji. Uniknięcie ich wymaga zwrócenia uwagi na oznaczenia, które są zawarte na każdym pojemniku z niebezpieczną substancją. Czytaj dalej, aby wszystkiego się o nich dowiedzieć!

 

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu

Każdy producent czyszczących i konserwujących środków chemicznych dokłada wszelkich starań, by na jego produktach znajdowały się odpowiednie oznaczenia i instrukcje użytkowania. Jeśli masz zatem kontakt z nowym, nieznanym ci jeszcze preparatem, zapoznaj się koniecznie z umieszczoną na pojemniku etykietą. Dowiesz się z niej wielu informacji, które mogą zapobiec wypadkom przy pracy.

Na poziom bezpieczeństwa w trakcie pracy wpływają również zauważalnie odpowiednie nawyki pracowników. Kontakt z drażniącą substancją może bowiem nastąpić nie tylko bezpośrednio w trakcie pracy, ale też podczas przerwy obiadowej lub nawet w domu. Pamiętaj zatem, by regularnie i dokładnie myć ręce i przestrzegać wszystkich innych zasad higieny.

Skutki niepoprawnego korzystania z preparatów chemicznych

Brak przestrzegania przepisów BHP może w pierwszej kolejności skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Ostrożność jest niezbędna w trakcie korzystania z każdego środka chemicznego, na którym znajduje się jeden z charakterystycznych piktogramów. Skutkiem niepoprawnego użycia substancji mogą być reperkusje takie jak:

  • reakcje alergiczne,

  • podrażnienia,

  • poparzenia skóry,

  • uszkodzenia wzroku.

Niektóre preparaty chemiczne wyróżniają się natomiast formułą, która jest neutralna dla człowieka, ale za to skrajnie niszcząca dla środowiska naturalnego. Substancje zawarte w takich środkach mogą być toksyczne dla organizmów wodnych i spowodować znaczne zniszczenia.

bezpieczenstwo

Jakie oznaczenia preparatów chemicznych możemy spotkać?

Jednym z najczęściej spotykanych piktogramów jest zdecydowanie ten, który informuje o łatwopalnej zawartości pojemnika z preparatem chemicznym. Najczęściej chodzi tutaj o substancje w formie gazu, aerozolu czy cieczy. Na charakterystyczny wzór graficzny z płomieniem powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim podczas korzystania ze środków czyszczących lub produktach przeznaczonych do dezynfekcji rąk. Zadbaj o to, by w trakcie pracy trzymać takie substancje z dala od jakichkolwiek źródeł ognia.

Niektóre preparaty chemiczne są natomiast oznakowane piktogramem przedstawiającym obumarłe drzewo i śniętą rybę w zbiorniku. Na podstawie takiego znaku graficznego możesz wywnioskować, że używana substancja działa toksycznie na organizmy wodne i jest faktycznym zagrożeniem dla środowiska. W przypadku kontaktu z produktem tego typu należy mieć zatem na uwadze, by unikać przypadkowego uwolnienia go na łonie natury, a w razie przypadkowego rozlania – niezwłocznie zebrać pozostałości.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowania oddzielne piktogramy mają środki, które charakteryzują się działaniem drażniącym na oczy i skórę. Takie znaki graficzne są najczęściej spotykane na produktach przeznaczonych do czyszczenia rur czy usuwania kamienia. Żrąca substancja stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla użytkownika, więc warto mieć na uwadze, że w razie zanieczyszczenia nią oczu lub skóry najlepiej jest przemyć wodą daną część ciała i udać się po poradę do lekarza.

Najprostszym piktogramem, który jest spotykany na pojemnikach z preparatami chemicznymi, jest zdecydowanie ten informujący o produkcie drażniącym. Wzór graficzny przybiera w jego przypadku postać zwykłego wykrzyknika, który bardzo dobrze zwraca uwagę na ważną informację. Produkt drażniący powoduje bowiem silną reakcję alergiczną na skórze osoby narażonej na jego działanie. W przypadku dostania się go do oczu trzeba się natomiast liczyć z poważnymi podrażnieniami. W razie wypadku narażoną na działanie substancji część działa trzeba przede wszystkim dokładnie przemyć wodą.

Nie ryzykuj – postaw na bezpieczne środki do czyszczenia i konserwacji!

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje preparaty chemiczne mają odpowiednie oznaczenia i są bezpieczne w użytkowaniu, możesz śmiało postawić na asortyment Ecochemical. Produkujemy i dystrybuujemy najwyższej jakości środki czyszczące i konserwujące, które przydadzą Ci się w wielu sytuacjach. Złóż zamówienie lub skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań!

Ecochemical informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij