logo
Eco Chem

Poznaj działanie klejów anaerobowych

klej-anaerobowy

Klejenie potrafi być procesem bardzo wymagającym, a większość komercyjnie stosowanych substancji bardzo szybko wysycha i traci swoje właściwości. Osoba odpowiedzialna za montaż musi z tego względu reagować szybko, ale też precyzyjnie przyłożyć element do wybranego miejsca. Okazuje się jednak, że takich stresów można sobie oszczędzić, stosując działające w wyjątkowy sposób kleje anaerobowe. Przeczytaj nasz artykuł, aby wszystkiego się o nich dowiedzieć i znacznie ułatwić sobie pracę!

 

Czym jest klej anaerobowy?

Specjalistyczne kleje anaerobowe, znane również jako beztlenowe, to preparaty służące do wzmacniania uszczelnień i łączenia różnych elementów metalowych. Są bardzo ciekawym przykładem substancji o nietypowym sposobie działania, różniącym się diametralnie od typowych klejów stosowanych w przemyśle czy na użytek prywatny. Posiadacz tubki standardowej substancji musi zawsze bardzo uważać, by nie pobrudzić się jej zawartością. Po umieszczeniu jej na wybranej powierzchni należy szybko brać się do pracy, bo po kilku chwilach stanie się ona po prostu bezużyteczna.

Specjalistyczny klej anaerobowy jest oparty na zupełnie innym modelu działania. Materiał należy rozprowadzić po wybranym miejscu, które musi być jednak najpierw bardzo dokładnie wyczyszczone i odtłuszczone. Z montażem absolutnie nie trzeba się jednak spieszyć, ponieważ klej tego typu zaczyna reagować dopiero przyłożeniu do powierzchni elementu metalowego.

Jak działają kleje anaerobowe?

Zasada działania kleju beztlenowego jest bardzo prosta i niezwykle użyteczna w warunkach przemysłowych. Produkt ten charakteryzuje się rzadką konsystencją, a swoich wyjątkowych właściwości nabiera dopiero po odcięciu dostępu do tlenu. Oznacza to, że klej anaerobowy do gwintu naprawdę zaczyna działać w momencie, w którym dwa metalowe elementy zostaną ze sobą szczelnie połączone. Takie działanie jest rezultatem tego, że stal, mosiądz czy aluminium pełnią rolę katalizatora w reakcji chemicznej odbywającej się z udziałem substancji.

Właściwości kleju beztlenowego przekładają się oczywiście na jego bardzo szerokie zastosowanie i ogromną wygodę użytkowania. W praktyce wygląda to na przykład tak, że pracownik umieszcza substancję na gwincie śruby. Dokręcona w dalszej kolejności nakrętka jest tym drugim elementem metalowym, który rozpoczyna reakcję – odcina ona dostęp tlenu, a klej anaerobowy zmienia powoli konsystencję na stałą i utwardza się. Rezultatem takiego działania jest bardzo silne i pewne łączenie, wykonane szybko i zupełnie bezproblemowo.

elementy-metalowe

Do czego służą kleje anaerobowe?

Zastosowanie klejów anaerobowych jest oczywiście bardzo szerokie, co wynika z ich znakomitych właściwości. W pierwszej kolejności używa się ich do wzmacniania uszczelnień stosowanych w maszynach związanych na przykład z inżynierią chemiczną. Jego niezawodny sposób działania przekłada się nie tylko na mniejsze koszty produkcji samego urządzenia, ale zmniejsza również do minimum ryzyko ewentualnych strat wynikających z nieszczelności niektórych części. W przemyśle używa się przede wszystkim klejów o:

  • średniej sile wiązania (idealnych do osadzania łożysk i ochrony połączeń śrubowych),

  • najwyższej sile wiązania (specjalistyczne preparaty do montażu elementów mechaniki przemysłowej czy uszczelniania rur w instalacjach).

Specjalistyczne kleje anaerobowe są stosowane również w celu łączenia ze sobą różnych metali. Najczęściej chodzi tu o elementy stalowe, mosiężne lub aluminiowe, ale tego typu substancja doskonale poradzi sobie także ze spajaniem ich z gumą, szkłem czy nawet tworzywami sztucznymi. Możliwych do zrealizowania scenariuszy efektywnego wykorzystania takiego materiału jest zatem po prostu mnóstwo.

Najmocniejsze kleje anaerobowe znajdziesz na ecochemical.pl!

W Ecochemical zajmujemy się produkcją i dystrybucją najwyższej jakości środków chemicznych, które sprawdzą się doskonale w wielu różnych sytuacjach. Zastosowania przemysłowe z klejeniem przy użyciu klejów anaerobowych, smarowanie, malowanie, czyszczenie i konserwacja – w naszej ofercie z całą pewnością uda Ci się znaleźć coś, co będzie odpowiadać Twojemu aktualnemu zapotrzebowaniu. Złóż zamówienie lub skontaktuj się z nami, a my dołożymy wszelkich starań, by pomóc Ci z każdym napotkanym problemem!

Ecochemical informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij