logo
Eco Chem

W jaki sposób bezpiecznie wyczyścić silnik? Podpowiadamy!

silnik-samochodowy

Proces czyszczenia i konserwacji silnika to niewątpliwie złożone przedsięwzięcie, wymagające od właściciela auta pewnej ostrożności. Ten newralgiczny dla działania pojazdu element charakteryzuje się skomplikowaną konstrukcją, w którą instynktownie nie chcemy ingerować z obawy przed bolesnymi dla portfela usterkami. W tym artykule dowiesz się, jak wyczyścić go w sposób całkowicie bezpieczny, szybki i bezproblemowy. Czytaj dalej!

 

Silnik – serce każdego samochodu

Poszczególne podzespoły auta składają się na konstrukcję zapewniającą kierowcy możliwość płynnej i przyjemnej jazdy. Silnik jest zdecydowanie najważniejszym z nich. Utarło się przy tym, że paradoksalnie potrzebuje on stosunkowo niewielu zabiegów konserwacyjnych, ograniczających się w zasadzie do regularnego zaopatrywania go w świeży olej.

Zagadnienie czyszczenia silnika budzi wręcz pewne kontrowersje, bo faktem jest, że zanieczyszczenia zewnętrzne nie działają jakkolwiek na sprawność maszyny. Istnieją jednak sytuacje, w których dokładne umycie jest po prostu użyteczne – starannie wyczyszczona powierzchnia metalowa pomaga na przykład wydatnie w zlokalizowaniu źródła wycieku. Silnik można też umyć przed samodzielnym serwisowaniem, a także w celach stricte estetycznych, kiedy np. zamierzasz wybrać się swoim autem na zlot.

Jak poprawnie czyścić silnik?

Dokładne wyczyszczenie silnika to wieloetapowy proces, w którym poza samym myciem należy wziąć pod uwagę również takie działania jak zabezpieczenie wszelkich elementów, które nie najlepiej znoszą kontakt z wodą. Pamiętać trzeba też koniecznie o tym, że czyszczenie trzeba wykonywać o odpowiedniej porze, bo polanie rozgrzanej po trasie maszyny zimną wodą może się skończyć fatalnie. W szczególności zwróć uwagę na trzy główne aspekty procesu mycia silnika.

dbanie-o-auto

Odpowiednio się przygotuj

Właściwe czyszczenie i konserwacja zależą w ogromnym stopniu od tego, z jakiego rodzaju silnikiem masz do czynienia. Wyróżniamy głównie takie o zapłonie samoczynnym (ZS) i iskrowym (ZI). Ten pierwszy jest typowy dla diesli i przyzwoicie radzi sobie nawet w zawilgoconym środowisku. Inaczej sprawa ma się z tym drugim, charakterystycznym dla pojazdów benzynowych. Zapłon następuje w nim wskutek powstania inicjującej spalanie iskry, wobec czego będziesz musiał zabezpieczyć przed jego instalację elektryczną. Konkretnie chodzi tu o okręcenie folią części takich jak:

  • rozdzielacz,

  • przewody wysokiego napięcia,

  • cewki zapłonowe z gniazdami na świece,

  • komputer sterujący.

Należy zaznaczyć, że w przypadku obu rodzajów silników koniecznie trzeba odłączyć klemy akumulatora. Pamiętaj też, by czyszczenia dokonać po dłuższym czasie od wyłączenia auta – elementy metalowe powinny koniecznie trochę ostygnąć. Po wykonaniu wszystkich takich zabiegów możesz mieć pewność, że właściwy proces usuwania zanieczyszczeń nastąpi już bez ryzyka zwarć ani innego rodzaju usterek.

Dobrze osusz silnik po umyciu

Po tym, kiedy już zmyjesz płyn do mycia silników, powinieneś pozostawić całe auto do kompletnego wyschnięcia. Zebrana w różnych szczelinach wilgoć musi odparować. Proces ten, trwający zazwyczaj nawet kilka godzin, możesz ewentualnie przyśpieszyć przy pomocy sprężonego powietrza. Jeśli nawet po tak długim czasie wystąpi problem z zapłonem, należy dodatkowo osuszyć miejsce, w którym następuje zwarcie oraz sprawdzić stan przewodów zapłonowych i filtra powietrza.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnych środków czyszczących

Dokładne mycie silnika to złożone przedsięwzięcie, podczas którego powinieneś postawić na specjalistyczne środki przeznaczone stricte do takiego celu. Odpowiedni preparat z wygodnym aplikatorem z pewnością okaże się na przykład nieocenioną pomocą w starciu ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, charakteryzując się też wyśmienitym działaniem smarującym i zabezpieczającym. Możesz też pomyśleć o zakupie specjalnego środka do czyszczenia przepustnic czy filtrów.

Dbaj o swój samochód z produktami od firmy Ecochemical

Ecochemical to renomowany producent i dystrybutor różnego rodzaju preparatów, wśród których znajdziesz też doskonałe środki czyszczące do samochodu i poszczególnych jego części. Stawiamy przede wszystkim na skuteczność i komfort użytkowania, więc mnóstwo naszych produktów kupisz w formie puszki z aerozolem i bardzo wygodnym aplikatorem. Złóż zamówienie na wybrany produkt z oferty i oczyść dokładnie wszystkie powierzchnie metalowe!

Ecochemical informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij